Naujagimio krizė, 1 metų, 2 metų, 3 metų, 7 metų, paauglystės… Atrodo, kad viena krizė ateina po kitos, o tėvams sukandus dantis belieka tik kentėti ir laukti, kol jos pasibaigs.
Norėdami lengviau išgyventi bet kokią krizę, turite suprasti, kokia yra krizės esmė, ir pakeisti savo požiūrį į ją. Ką svarbu žinoti?
1. Amžiaus krizė yra augimo taškas, tai momentas, kai vaikas turi didelį raidos šuolį. Jo psichika įgauna tam tikrų įgūdžių. Tuo pačiu pirmiausia atsiranda chaosas, nes vaikui reikia lavinti savo naujus įgūdžius, žinias apie pasaulį ir save pasaulyje (šis laikotarpis ir yra laikomas krize), įveikus ją prasideda gana ramus gyvenimas, kuris tęsiasi iki naujos krizės.
2. Krizės laikotarpiu vyksta kokybiniai vaiko pokyčiai. Mažylis jau nebebus toks, koks buvo anksčiau ir santykius su juo reikia kurti nauju būdu.
3. Savotišką krizę išgyvena ir tėvai, nes prieš akis „naujas“ vaikas, prie kurio vėl reikia prisitaikyti (senieji auklėjimo metodai ir bendravimo technikos nustoja veikti).
Tam, kad chaosas greitai užleistų vietą ramiam laikotarpiui, krizė praeitų greičiau ir ne taip sunkiai:
– prisiminkite teigiamą krizės pobūdį (Valio, mano vaikas auga, vystosi, keičiasi!);
– būkite pasirengę naujiems santykiams ir bendravimo su vaiku būdams, atsižvelgdami į pasikeitusias jo žinias apie save ir pasaulį, prisitaikykite ir prie naujo jo vaidmens šiuose santykiuose;
– reikėtų atsižvelgti į vystymosi pobūdį, vykstantį toje ar kitoje krizėje, nesipriešinti, gerbti vaiką ir suteikti erdvės jo raiškai;
– atsiminkite, kad bet kokia krizė yra naujas vaiko atskyrimo nuo tėvų etapas (buvo pilve – gimė, visą laiką buvo laimingas glėbyje – išmoko savarankiškai ir nepriklausomai judėti, ir pan.). Tai naujas jo formavimosi etapas. Vaikui reikia daugiau laisvės, jis vis labiau suvokia save kaip atskirą asmenybę „aš“.
SVARBU! Krizės netrunka metų metus, paprastai tai kelių savaičių arba 2-3 mėnesių klausimas. Jei atrodo, kad vyksta nuolatinis „chaosas“, greičiausiai taikomas neveiksmingas metodas, pavyzdžiui per daug griežta disciplina arba neatsižvelgiama į psichologinius vaiko poreikius.