Patarimai

Kūdikio oda ir jos funkcionavimas

Naujagimio oda labai švelni. Kūdikių oda yra maždaug trečdaliu arba net dvigubai plonesnė nei suaugusiojo, tad ji greičiau praranda drėgmę, yra lengviau pažeidžiama ir reikalauja ypatingo rūpesčio.

Kūdikiai, maži ir vyresni vaikai, kaip ir suaugusieji, prakaituoja, kad galėtų atvėsinti kūną. Tačiau kūdikiai ir maži vaikai nemoka reguliuoti kūno temperatūros kaip suaugusieji. Kūdikių ir mažų vaikų kūne prakaito liaukos išsidėsčiusios tankiau, nes jų kūnas mažesnis nei suaugusiųjų.

Dažna kūdikių odos problema – sauskelnių dermatitas.

Tačiau, jei laikysitės žemiau išvardintų taisyklių, galite išvengti neigiamos odos reakcijos:

Dažnai keiskite sauskelnes. Naujagimiams sauskelnes rekomenduojama keisti kas 1-2 valandas, vyresniems – ne rečiau, kaip kas 4 val. Tiesa, keitimo intervalo dažnis gali priklausyti ir nuo naudojamų sauskelnių rūšies bei kokybės.

SVARBU: jei kūdikis pasituština, sauskelnes reikia keisti iškart, nelaukiant kol prabėgs dvi valandos ir sauskelnės prisipildys. Naujagimiai gali tuštintis labai dažnai ir po truputį, tad sauskelnių keitimas gali atrodyti kaip nesibaigiantis procesas, tačiau laikui bėgant tuštinimasis suretės ir normalizuosis.

Švariai nuprauskite. Geriausia apiprausti užpakaliuką po tekančiu vandeniu arba nuvalyti drėgnomis servetėlėmis.

SVARBU: kai kuriuos vaikus gali berti ir nuo drėgnų servetėlių – ar bent jau kai kurių jų rūšių, ypač jei sudėtyje yra kvapiklių ir sintetinės kilmės losjonų.

Leiskite „prasivėdinti“. Jei tik aplinkybės leidžia, leiskite kūdikiui po 10-20 min tarp sauskelnių keitimo pabūti be jų. Tarpkojį (o ypač berniukų) pridenkite palute – tai padės apsisaugoti nuo fontaniuko.

Pakeiskite sauskelnių rūšį. Kūdikio odelė gali reaguoti į kitas sauskelnių gamybai naudojamas medžiagas, ypač kvapiklius, losjonus, ir pastarųjų konservantus. Atkreipkite dėmesį ir į audinius, klostes, sauskelnių minkštumą/ elastingumą: šiurkšti faktūra, klostės gali papildomai dirginti odą, o sudirginta odelė yra imlesnė infekcijoms.

Parašykite komentarą